Submissions

Login or Register to make a submission.

Submission Preparation Checklist

As part of the submission process, authors are required to check off their submission's compliance with all of the following items, and submissions may be returned to authors that do not adhere to these guidelines.
  • Rad nije prije nigdje objavljivan ni poslan drugim časopisima na razmatranje.
  • Rad je predan u Microsoft Word formatu.
  • URL reference su navedene gdje god je moguće.
  • Tekst se pridržava specifikacija izgleda i uputa za referenciranje opisanih u Uputama za autore.

Author Guidelines

Upute za autore

Za Psychē mogu pisati studenti psihologije te studenti drugih struka zainteresirani za psihologijske teme. U daljnjem tekstu pronaći ćete informacije o temama i vrstama članaka koji se objavljuju u Psychēu, opis procesa kojeg članci prolaze prije objave te tehničke specifikacije vezane uz izgled članka i referenciranje. Ukoliko imate dodatnih pitanja, možete nam se obratiti putem e-maila (psyche.stup@gmail.com) ili Facebook stranice (Psyche).
 

Teme

Svaki broj časopisa ima temu broja koja se bavi određenim područjem psihologije. Uz tu temu, u broj ulaze i članci koji se bave drugim temama koje autori mogu sami kreirati ili odabrati iz predloženih tema uredništva. Sve teme predstavljene su u on-line tablici dostupnoj na našoj Facebook stranici. Svatko može odabrati temu koja mu najviše odgovara.

Vrste članaka i specifikacije po vrsti

Psychē objavljuje nekoliko vrsta članaka: izvorne studentske znanstveno – istraživačke radove, studentske pregledne radove, izvještaje ili osvrte na nova istraživanja, kritike knjiga ili filmova, izvještaje o nekom aktualnom događaju i intervjue. Niže su navedene opće specifikacije za radove.
 

Specifikacije izgleda članaka

Specifikacije su pravila o izgledu članka te molimo sve autore da ih poštuju:

Margine 2,5 cm sa svih strana, stil Times New Roman i prored 1,5 cm.

Font teksta u radu - 12, fontovi naslova članka, naslova i podnaslova ulomaka - 14, a font sažetka - 11.

Naslov poravnat na sredinu, informacije o autoru, naslovi i podnaslovi ulomaka na lijevo, a sam tekst ima obostrano poravnanje.

Svaki paragraf u radu treba biti uvučen tabulatorom. Nakon ulomka se ostavlja prazan red prije naslova idućeg ulomka (nakon naslova ulomka i odgovarajućeg ulomka se ne ostavlja prazan red).

Ako se referenca u popisu literature proteže u više redova, svi osim prvog reda se trebaju uvući za 1 cm i prored je tada jednostruk.
Svaka tablica i slika imaju naslove (iznad za tablice, ispod za slike). Tablice i slike se stavljaju na samom kraju članka, a u tekstu treba naznačiti gdje se nalazi koja tablica/slika.

Informacije o autoru uključuju: Ime i prezime, Fakultet i odsjek, ORCID. Informacije trebaju biti napisane jedna ispod druge i poravnate u lijevo. Ako članak ima više autora, informacije navodite prvo za jednu pa za drugu osobu itd.
ORCID je digitalni kod istraživača kojeg možete besplatno i brzo izraditi ovdje:
https://orcid.org/

Raspored u članku treba biti sljedeći (ukoliko Vaš članak ne sadrži neki od dijelova, preskačete ga):
  1. Naslov
  2. Informacije o autoru
  3. Sažetak na hrvatskom
  4. Rad
  5. Literatura
  6. Sažetak na engleskom
  7. Sve tablice i slike (uključujući grafove) koje idu uz članak

Ukoliko Vam neke specifikacije nisu jasne, možete pogledati već objavljene članke u prošlom broju časopisa ili se obratiti svome uredniku.

Referenciranje

Prilikom referenciranja poštuju se APA-ina pravila o referenciranju ( http://www.bibme.org/citation-guide/apa/ ).
Primjer za online izvor bez imena autora:
Naslov članka ili prve riječi članka (godina preuzimanja, mjesec preuzimanja napisan slovima, dan preuzimanja brojčano). Preuzeto s  poveznica.
➔ kod navođenja u tekstu se tada koriste navodnici: („Naslov članka“, 2018)

Plagiranje i autorska prava

Iako vjerujemo da studenti znaju da je plagiranje etički neprihvatljivo ponašanje koje zabranjuje i Kodeks etike psihološke djelatnosti, naglašavamo da je u Psychēu plagiranje najstrože zabranjeno. Autori su odgovorni za originalnost i autorstvo svojeg rukopisa. Uz to, naglašavamo da se prevođenje rečenica ili ulomaka također smatra plagiranjem. Napominjemo da autor mora biti upoznat s izvorom literature kojeg navodi te je tako zabranjeno sekundarne izvore navoditi kao primarne ako ih autor nije pročitao.

Autori zadržavaju autorska prava za članke objavljene u časopisu, a svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvog objavljivanja u tiskanom ili elektroničkom formatu. Članci objavljeni u časopisu se, uz prikladno navođenje izvora, smiju besplatno koristiti u obrazovne i druge nekomercijalne svrhe.

Proces sve do objave

Autor uredniku prvo šalje prvu verziju članka na urednikovu e-mail adresu. Molimo da se, prilikom slanja prve verzije članka uredniku, dokument bude nazvan „Prezime autora_V1“. Kada se šalje nova verzija, molimo da se mijenja broj verzije (npr. V2). Urednik komentira rad i vraća ga uz povratnu informaciju. Autor shodno sugestijama dorađuje članak i vraća ga uredniku. Po završetku procesa dorađivanja članka s urednikom, nastaje finalna verzija rada. Finalna verzija se zatim šalje na recenziju, a potom na lekturu. Recenzent dobiva članak bez osobnih informacija o autorima. Shodno komentarima recenzenata, od autora se mogu zahtijevati dodatne preinake u članku. Usavršeni članak koji je prošao lekturu, recenzuru i dizajn, spreman je za objavu.

Pregledni radovi

U studentskom preglednom radu važno je što podrobnije prikazati odabranu temu. Ovakav rad predstavlja cjelovit pregled nekog problema ili područja istraživanja na osnovi već objavljenih radova, ali sadrži originalne analize, sinteze ili prijedloge za daljnja istraživanja. Ima opsežniji uvod i raspravu nego izvorni istraživački rad. Naglasak je stavljen na povezivanje teorija i rezultata dobivenih u većem broju istraživanja na određenu temu kako bi se dobila šira slika o području istraživanja. Također, potiče se da se u radu kritički evaluira metoda istraživanja (i korišteni statistički postupci), osobito ako različita istraživanja dobivaju oprečne rezultate. Za razliku od istraživačkih radova, ovi radovi se oblikuju u strukturu „uvod – središnji dio – zaključak“, s tim da središnji dio autor samostalno organizira u manje smislene odlomke čiji su naslovi vezani uz specifične koncepte koji se u njima razrađuju.

​Iz navedenih razloga ova vrsta članka mora sadržavati više od 10 referenci. Preferirana dužina je od 1500 do 2500 riječi, ali članak može biti i duži i kraći od navedenog. Rad treba sadržavati sažetke na hrvatskom i engleskom jeziku (Abstract) te ključne riječi navedene ispod oba sažetka. Sažetak treba sadržavati 100-250 riječi te 3-6 ključnih riječi.

Studentski znanstveno-istraživački radovi

Studentski znanstveno-istraživački rad

Studenti u Psychēu mogu objaviti vlastite znanstveno-istraživačke radove. Za takve radove broj riječi nije ograničen, a svaki rad sadržava sažetke na hrvatskom i engleskom jeziku (Abstract) te ključne riječi navedene ispod oba sažetka. Sažetak treba sadržavati 100-250 riječi te 3-6 ključnih riječi. Naslovi ulomaka generalno trebaju pratiti uobičajene naslove znanstveno-istraživačkog rada (Uvod, Metode (mjerni instrumenti, sudionici, postupak), Rezultati, Rasprava (nedostatci i buduća istraživanja), Zaključak).

Izvještaj ili osvrt na novo istraživanje

Izvještaj ili osvrt na novo istraživanje

Studenti mogu pisati kratke izvještaje o rezultatima nekog (ili nekoliko) istraživanja, čiji je cilj obavijestiti čitatelje o novim, relevantnim i interesantnim nalazima. Dakle, ova vrsta rada  ne prati formu znanstveno – istraživačkog rada (uvod, metoda itd.), već se u što kraćem tekstu (1 – 1,5 str.) navode samo nužne informacija iz rada. Ukoliko je osvrt na novo istraživanje kritičkog (a ne obavještajnog) karaktera, moguće je u svrhu argumentacije prekoračiti granicu od 2 stranice teksta.

Osvrti

Kritika knjige ili filma

Autori su pozvani napisati kratki osvrt na knjigu ili film po vlastitom izboru. Odabrana djela ne moraju sama po sebi biti direktno vezana uz psihologiju, no nužno je da se ono na što se autor osvrće odnosi na psihologiju te se referencira na barem jednu psihološku teoriju ili saznanja iz psihološke literature. Potiče se i pisanje kritike na filmove koji se gledaju u STUP-ovoj Umjetničkoj sekciji. 

Izvještaj o aktualnom događaju

Rubrika izvještaja o aktualnim događanjima obuhvaća predavanja, radionice, kongrese, konferencije i druga događanja vezana uz psihologiju te događanja u STUP-u. Ovi radovi prenose dojmove i informacije sa događanja i subjektivne su forme.

Intervju

Autori su pozvani provesti intervju s nekom osobom koja ne mora nužno biti psiholog, ali se bavi nečime relevantnim za psihologiju. Autor intervjua osmišlja pitanja i provodi intervju s izabranim stručnjakom te uredništvu predaje napisan intervju.

Privacy Statement

Imena i email adrese na ovoj stranici će se koristiti isključivo za navedene svrhe ovog časopisa i neće biti dostupne za druge svrhe.